TGOJ Trafik har gått i graven

TGOJ Trafik godståg

Foto Jan Lindahl

TGOJ Trafik upphörde vid årsskiftet och verksamheten är nu integrerad i Green Cargo.
TGOJ:s verksamhet har tidigare legat i ett separat dotterbolag inom Green Cargo-koncernen. Men nu går all verksamhet, både tågtrafik och verkstadsresurser, upp i Green Cargo.

- TGOJ Trafik har varit ett välskött bolag med nöjda kunder och duktiga medarbetare. Samgåendet med Green Cargo är ändå logiskt då det minskar dubbelarbeten inom koncernen och förbättrar möjligheterna att klara framtida investeringsbehov, säger Mats Hollander, Green Cargos kommunikationsdirektör i en kommentar.

Enligt Green Cargo blir TGOJ:s verkstad i Eskilstuna en viktig del, då man kommer att sträva efter att använda egna verkstäder istället för externa.

TGOJ-personal i verkstäder och i godstågsproduktionen har erbjudits fortsatt anställning inom Green Cargo. En varslad övertalighet inom administrationen är föremål för förhandling som kommer att äga rum under januari.

Publicerad: 2011-01-03 11.08
© 2011 SVENSKA JÄRNVÄGSKLUBBEN    KONTAKTA OSS                                                                                                                                                                             BOLDCOMlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster