Nattliga tester i norr

X62

Foto Kasper Dudzik

Norrtågs nya tåg X62-motorvagnar kommer nu att testas nattetid på Botniabanan.
– Det är ett tåg som kommer att testköras nattetid på Botniabanan söder om Örnsköldsvik säger Olle Tiderman, trafikchef på Norrtåg AB i ett pressmeddelande. Det handlar om testkörningar för att framförallt testa det nya signalsystemet ERTMS.

Norrtåg kommer att starta trafiken under nästa år. Till det nya upplägget har man beställt tolv X62-motorvagnar med fjärrtågsinredning från Alstom. Tåget byggs vid tillverkarens anläggning i Salzgitter i Tyskland.
 

Publicerad: 2010-12-14 05.30
© 2011 SVENSKA JÄRNVÄGSKLUBBEN    KONTAKTA OSS                                                                                                                                                                             BOLDCOMlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster