Västtrafik beställer ytterligare X61-tåg

X61
Västtrafik AB har beslutat att utnyttja sin option på ytterligare elva X61 från Alstom.
Den ursprungliga ordern på elva tåg placerades hos Alstom i december 2008, och kommer att levereras under 2012. De nya tågen kommer att levereras under 2013. Ordern är värd cirka 600 miljoner krnor.

De nya tågen till Västtrafik är ledade 4-vagnars elmotorvagnståg med en högsta hastighet på 160 km/h. De kommer att trafikera pendeltågslinjerna från Göteborg till Kungsbacka och Alingsås, och även den nya linjen till Ale som öppnar i december 2012.

Publicerad: 2011-03-10 11.28
© 2011 SVENSKA JÄRNVÄGSKLUBBEN    KONTAKTA OSS                                                                                                                                                                             BOLDCOMlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster